пятница, 6 декабря 2013 г.

Як підготуватися до судового процесу та виграти суд

1) Підготовка до процесу.
Планування процесу. Планування схоже на розробку або використання деякого виду стратегії. Чи буде Ваш процес простим — стягнення заборгованості або нанесеного збитку або він є елементом схеми і основною його метою буде психологічно зламати Вашого відповідача або заблокувати з його боку певні дії, щоб у підсумку досягти поставленої задачі. У будь-якому з обох зазначених варіантів від процесу очікується якийсь результат і найчастіше процесуальні дії здійснюється з метою виграти суд. Тому варто обдумати можливі фінансові витрати (підготовка позовної заяви та доказів, розмір судового збору, вартість роботи залучених юристів), тривалість процесу (після рішення може бути апеляція і касація) і те, чи відповідають вони очікуваного результату. Зважити можливі іміджеві втрати — суперечка з постачальником може створити проблеми з іншими постачальниками, якщо їх число в галузі невелике, суперечка з великою торговельною мережею досить часто може спричинити за собою подальшу неможливість розміщувати там продукцію, суд з орендодавцем спричинить за собою розрив відносин і необхідність шукати нове приміщення для офісу. Але якщо справа того варта то можна приступати до дій.

Підготовка позовної заяви. На цьому етапі варто окремо сконцентрувати увагу, оскільки це основний документ, в якому буде викладена позиція позивача. По ходу процесу позов можна доповнювати і вимоги збільшувати або зменшувати, але якщо позовна заява спочатку було підготовлено геть погано, то швидше за все виграти суд не вдасться, після чого сумним фактом буде неможливість повторного звернення у першу інстанцію навіть з ідеальним позовною заявою і прекрасною доказовою базою.
Принципи підготовки позовної заяви та основні його елементи детально розписані в процесуальних кодексах, і ми не будемо копіювати наведені там норми, але звернемо увагу на наступне:
Позов повинен бути написаний логічно — з початком, серединою і кінцем, де вказується причинно-наслідковий зв’язок (наприклад — порушення контракту контрагентом спричинило за собою витрати або невиконання зобов’язань орендодавцем по ремонту заподіяло шкоду орендарю), посилання на норми законодавства, які підкреслюють Вашу позицію , а також основні позовні вимоги, які відповідають вищезгаданим нормам закону (розірвати договір і стягнути витрати).
До підготовки позовної заяви, як і до планування всього процесу доцільно підходити стратегічно — максимально повно зібрати інформацію і доказову базу щодо подій, зазначених у позовній заяві, а також підготувати нові докази — провести експертизу вартості збитку, оцінку майна або аудит підприємства, зібрати довідки, свідоцтва і сертифікати і т.і. Фактично будь-які твердження і калькуляція в позові повинні бути підкріплені документом. Недостатність доказів є дуже поширеною помилкою при підготовці позовної заяви, наприклад:
- В суді заявлено, що з метою вирішення спору раніше були відправлені листи з претензіями, але немає підтверджень відправки, так як сторона стверджує, що листи висилалися простою поштою;
- Основною вимогою у спорі є стягнення морального збитку, але немає калькуляції та належного підтвердження власне нанесення такого збитку — виписки з медичної картки, результатів обстежень і т.і;
- Були вчинені дії (з товариства виключений учасник) через невиконання ним своїх зобов’язань, але немає фіксації товариством факту невиконання;
- І т.і.
До всього вищезазначеного можна додати, що щоб блискуче супроводити процес і виграти суддоказів Вашої позиції повинно бути якомога більше, але при цьому варто врахувати, що основним принципом при підготовці доказової бази має бути якість, а не кількість.
2) Дії в процесі.
Подача позовної заяви. При подачі позову варто ще раз уважно проаналізувати відповідність найменування документів, зазначених як додатки і самі документів, оскільки на практиці навіть дуже добре вичитані позови містять помилки в назвах доданих документів, їх номерів, дат і так далі. Якщо в якості додатку подається оригінал документа, то в розділі додатків до позову доцільно вказати такий документ як «оригінал фіскального чека № ___» або «оригінал підтвердження сплати судового збору — платіжне доручення № ___ від ___». Якщо ж прикладеним документом є копія то в розділі додатків вона повинна бути позначена як «копія», а сам документ має бути належним чином завірений — підписом, визначенням особи — підписувача та його посадою «Іванов І.І. представник за довіреністю », оскільки відсутність такого завірення на документах, як і відсутність прізвища і посади підписувача позовної заяви, є надзвичайно частим приводом для повернення позову.
При подачі позовної заяви доцільно перевірити суму сплаченого судового збору, оскільки він обчислюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка регулярно змінюється, а також реквізити його сплати.
Надзвичайно частою причиною для відмови у розгляді після подачі позовної заяви є невідповідність дати підписання позову і дати відправлення документів відповідачу (в господарських спорах). Іншими словами — копія позову та додані документи були відправлені відповідачу вчора, а позовну заяву було підписано сьогоднішньої датою, після чого здано в суд. В результаті суд повертає позов з мотивуванням, що «неможливо було вчора надіслати копію сьогоднішнього документа» або як підстави для відмови вказує щось подібне.
Що стосується цивільних судів, то позивачем копія документів відповідачу не відправляється, але в суді можуть не прийняти документи з позовом, підписаним датою, відмінною від дати подання позовної заяви. Так що такі, здавалося б, дрібниці як дата та прізвище на копії прикладеного документа до позову є достатньо важливими елементами при початку судового процесу і можуть вплинути на шанси виграти суд.
Супровід процесу. Дуже часто при початку судового провадження суд вимагає надати оригінали документів, доданих до позову, а також деякі інші документи, які, на його думку, мають відношення до справи і можуть бути надані позивачем або відповідачем. Досить часто перелік таких документів є «технічним» і у разі не надання оригіналів нічого страшного не відбудеться, але при можливості, доцільно не сподіватися на удачу, і дати суду можливість з такими документами ознайомитися.
Іноді бувають випадки, коли вимагаємий судом документ надати фізично неможливо або вкрай складно. Як приклад можна привести необхідність надання відповідної виписки з державного реєстру по відповідачу — нерезиденту. Таке буває, якщо українським судом було прийнято до розгляду спір за зовнішньоекономічним договором, арбітражним застереженням в якому такий суд передбачено в якості повноважного судового органу. В такому випадку до суду варто надати зафіксоване підтвердження зусиль, спрямованих на отримання такої виписки — платіжні документи за її отримання, копію запиту на отримання відправленого у відповідний орган країни місцезнаходження відповідача, а також підтвердження відправлення такого запиту, після чого потрібно підготувати і подати клопотання, в якому просити суд самостійно витребувати такі документи. Такі документи можуть зіграти на руку у разі необхідності звернення в апеляцію.
Труднощі після винесення рішення. І ось практично головна мета «виграти суд» досягнута і рішення в кишені. Навіть у такому випадку не варто розслаблятися, оскільки попереду ймовірна апеляція і нова стратегічна задача — виконання рішення у виконавчій службі.
Трудністю апеляції, крім власне перспективи оскарження, є те, що навіть у разі очевидної можливості виграти суд другої інстанції апеляційне оскарження може тягнутися досить довго, оскільки відповідач може подавати скаргу знову і знову — відразу після отримання чергової відмови. Це істотно затягує терміни виконання рішення і дає час боржнику перевести активи, обнулити рахунки, призначити нового директора так далі.
Схожі труднощі з термінами зустрічаються і при передачі справи до виконавчої служби. Терміни виконання рішення можуть обчислюватися місяцями, і іноді рішення виконується тільки в розмірі залишків суми на рахунку боржника, яку він або не встиг зняти або спеціально залишив для видимості. При цьому майна у боржника немає або воно є, але у стягувача відсутні документальні факти його приналежності боржнику і воно впевнене передається на спеціально до такої нагоди відкриту юр.особу.
Іншими словами взяти участь і виграти суд це важлива стратегічна задача, але виконання рішення суду може бути не менш складним процесом, як в плані фінансових та іміджевих витрат, так і щодо термінів, які будуть потрібні для його супроводу.

Комментариев нет: