понедельник, 17 июня 2013 г.

Істотні умови договору про закупівлю. Чи є обов’язковими?


Запорукою вдалого договору є встановлення основних істотних умов договору. На сьогодні статтю 41 Закону України «Про здійснення державних закупівель» виключено. Саме в цій статті були прописані істотні умови договору для закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Крім цього, хоча форма Типового договору про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти, затверджена Наказом Міністерства економіки України № 925 від 27.07.2010 р. не відмінена, проте вона не є обов’язковою. Тобто, істотні умови договору, викладені у формі, також не є обов’язковими. Що ж робити замовнику торгів при укладанні договору про закупівлю? Куди дивитися? На це питання ми спробуємо відповісти у нашій статті.  


Згідно зі ст. 22 Закону документація конкурсних торгів повинна містити проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю. Крім того, у ст. 40 Закону зазначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Тобто, затвердження істотних умов договору є обов’язковою вимогою проведення процедур закупівель.  
У відповідності до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
     Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Що стосується істотних умов господарського договору, згідно з яким встановлюються майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами, то вони викладені у ст. 180 Господарського кодексу України.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
 
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити:
- предмет,
- ціну;
- строк дії договору.
Предмет договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг.
Ціна. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому Господарським кодексом України, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. У разі визнання погодженої сторонами в договорі ціни такою, що порушує вимоги антимонопольно-конкурентного законодавства, антимонопольний орган має право вимагати від сторін зміни умови договору щодо ціни.
Строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Розглянемо основні види договорів, які укладають Замовники під час проведення процедур закупівель.
Найрозповсюдженішим видом договору – є договір купівлі-продажу. За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У договорі купівлі-продажу сторони мають право встановлювати наступні істотні умови договору: предмет договору купівлі-продажу, ціна договору, асортимент товару, якість товару, права та обов’язки сторін, відповідальність сторін, строк дії договору та інші.
Одним з різновидів договору купівлі-продажу є договір поставки. За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Договір надання послуг – один з видів договорів, які життєво необхідні Замовнику під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Істотним умовами такого договору можуть бути: предмет договору, права та обов’язки сторін, відповідальність сторін, ціна договору, строк дії договору та інші умови, стосовно яких сторони досягли згоди.
 Якщо відносно вищезазначених договорів істотні умови договору не є чітко визначені та можуть встановлюватися сторонами, то що стосується договору підряду в капітальному будівництві. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 1 серпня 2005 р. N 668  «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» за договором підряду підрядник зобов'язується за завданням замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений договором підряду строк закінчені роботи (об'єкт будівництва), а замовник зобов'язується надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, а також затверджену в установленому порядку проектну документацію (у разі, коли цей обов'язок повністю або частково не покладено на підрядника), прийняти від підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх.
Договір підряду укладається у письмовій формі. Істотними умовами договору підряду є:
- найменування та реквізити сторін;
- місце і дата укладення договору підряду;
- предмет договору підряду;
- договірна ціна;
- строки початку та закінчення робіт (будівництва об'єкта);
- права та обов'язки сторін;
- порядок забезпечення виконання зобов'язань за договором підряду;
- умови страхування ризиків випадкового знищення або пошкодження об'єкта будівництва;
- порядок забезпечення робіт проектною документацією, ресурсами та послугами;
- порядок залучення субпідрядників;
- вимоги до організації робіт;
- порядок здійснення замовником контролю за якістю ресурсів;
- умови здійснення авторського та технічного нагляду за виконанням робіт; 
- джерела та порядок фінансування робіт (будівництва об'єкта);
- порядок розрахунків за виконані роботи;
- порядок здачі-приймання закінчених робіт (об'єкта будівництва);
- гарантійні строки якості закінчених робіт (експлуатації об'єкта будівництва), порядок усунення недоліків;
- відповідальність сторін за порушення умов договору підряду;
- порядок врегулювання спорів;
- порядок внесення змін до договору підряду та його розірвання.
У договорі підряду сторони можуть передбачати інші важливі для регулювання взаємовідносин умови. 
Окрему увагу слід приділити істотним умовам договорів на комунальні послуги. Слід зазначити, що форми типових договорів затверджені відповідними нормативно-правовими актами. У таблиці представлені істотні умови договорів на комунальні послуги згідно з типовими формами.
Предмет закупівлі
Нормативно-правовий акт
Істотні умови договору
11
Послуги з постачання електроенергії
Постанова КМУ від 26 липня 1999 р. N 1357 «Про затвердження Правил користування
електричною енергією для населення»
Предмет договору.
Наявність трифазного електрообладнання. дозволеного для застосування.
Права та обов’язки Споживача.
Права та обов'язки Енергопостачальника.
Умови та порядок оплати.
Відповідальність сторін.
Інші умови.
Дія обставин непереборної сили.
Термін дії договору.
2
Послуги з розподілу води, послуги з постачання водяної пари і гарячої води (виключно з холодоагентами), послуги з видалення рідких відходів
Постанова КМУ від 21 липня 2005 р. N 630 «Про затвердження Правил надання послуг
з централізованого опалення, постачання холодної
та гарячої води і водовідведення та типового
договору про надання послуг з централізованого
опалення, постачання холодної та гарячої
води і водовідведення»
Предмет договору (Суб'єкти користування послугами, Характеристика об'єкта надання послуг).
Тарифи на послуги та їх загальна вартість.
Оплата спожитих послуг.
Права та обов'язки сторін.
Відповідальність сторін.
Точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві.
Порядок встановлення факту неналежного надання або ненадання послуг та розв'язання спорів.
Форс-мажорні обставини.
Строк дії договору.
Інші умови.


3
Газ природний
Постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.09.2011 N 1580 «Про затвердження Типового договору
на постачання природного газу
за регульованим тарифом»
Предмет Договору.
Обсяги та умови постачання газу.
Порядок обліку газу та його якість.
Визначення вартості послуг за Договором та порядок розрахунків.
Права та обов'язки Сторін.
Відповідальність Сторін.
Порядок обмеження та припинення газопостачання.
Форс-мажор.
Порядок вирішення спорів.
Строк дії Договору та інші умови.
Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін.

Отже, розробка та затвердження істотних умов договору про закупівлю – є однією з функцій Замовника торгів. До цього питання слід ставитися ретельно на стадії планування закупівель, адже як в документації конкурсних торгів їх зазначиш, так і будеш працювати по них у подальшому.  Згідно зі ст. 40 Закону зміна істотних умов договору після підписання договору не дозволяється, крім деяких випадків.  Зокрема, змінювати умови договору дозволяється у разі:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі;
4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі форс-мажорних обставин, затримки фінансування витрат замовника за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної у договорі;
5) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 40 Закону, де зазначено, що дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку;
6) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
7) зміни ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
8) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю. 
Рекомендуємо нашим читачам обов’язково в документації конкурсних торгів, в договорі про закупівлю зазначати випадки зміни істотних умов договору для того, щоб мати можливість скористатися даними випадками.

Самусь Світлана





Комментариев нет: